Ciprusok
A ciprusok oszlopos vagy szabályos kúpos formájukkal tűnnek ki az örökzöldek közül. Fényes, pikkelyes lombjuk egész évben díszít, így térhatárolóként, szoliterként vagy akár díszsövényként is alkalmazhatók a kertben.
A ciprusfélék (Cupressus, Chamaecyparis, Thuja, Leylandii stb.) az örökzöld dísznövények népszerű csoportjába tartoznak. Megjelenésük változatos: akadnak köztük karcsú, oszlopos alakú, valamint kúpformájú, bokros habitusú fajták is. Legfőbb díszítő értéküket sűrű, pikkelyszerű leveleik, valamint gazdag színtartományuk adják: a mélyzöldtől az aranysárgán át egészen a kékes árnyalatokig terjedhet a lombjuk színe.
A ciprusok többsége napfénykedvelő, és jól fejlődik jó vízáteresztésű, tápanyagban gazdag talajon. Jellemzően lassú vagy mérsékelt növekedésűek, de vannak köztük kifejezetten gyorsan fejlődő fajták is, például a leylandi ciprus. Az oszloposabb típusok kiválóan alkalmazhatók sövényként, míg a szabályosabb növekedésűek szoliterként vagy formára nyírva mutatnak igazán szépen.
A metszést általában jól viselik, különösen fiatal korban formázhatók könnyen. Kis termetű, törpe változataik sziklakertekbe, előkertekbe vagy dézsás beültetésre is alkalmasak, míg a nagyobb fajták térelválasztásra, díszfalként vagy télikertbe is ideálisak.